Baobab a Triphala

Strom Baobab a Triphala – na čo sú dobré?

STROM BAOBAB A TRIPHALA – NA ČO SÚ DOBRÉ?

Čoraz viac sa aj u nás na Slovensku ľudia začínajú stravovať zdravo, začínajú sa v našich obchodoch objavovať rôzne bio produkty a rastliny alebo plody o ktorých vieme veľmi málo preto som sa rozhodol priblížiť Vám zopár z nich.

V tomto  článku by som Vás chcel  oboznámiť o strome Baobabu  a plodoch Triphala ktoré sú určite pre mnohých  z Vás ešte veľkou neznámou.

 

BAOBAB

Strom Baobabu je symbolom Afriky. Vyskytuje sa v pásme afrického Sahelu, na Madagaskare, na juhu Afriky a Austrálii. Stromy Baobabu majú niekedy priemer kmeňa 7 metrov a viac. Tento strom je známy tým, že dokáže zadržať obrovské množstvo vody vo svojom kmeni aj 10m. Vek týchto stromov je na niektorých miestach 1000 rokov a viac.

Stromy Baobab sú pre obyvateľov Afriky veľmi cenné dokonca až posvätné a preto si ich chránia. Dužina plodo

v stromu Baobab je významným zdrojom vitamínov hlavne vitamínu C, minerálnych látok ako je draslík a vápnik a tiež dôležitých aminokyselín.

Domorodí obyvatelia dužinu plodu využívajú okrem výživových účelov ako ovocie, ešte aj na liečbu problémov pri zápaloch, pri vírusových ochoreniach a vysokých teplotách pre jeho vysoký obsah kyseliny acetylsalicyovej. Plod Baobabu má tiež vysoký a unikátny obsah antioxidantov, ktorých aktivita je 240 ORAC čo je 24000umolTE/100g

Využitie:

 

CUKROVKA – DIABETES

Prášok z dužiny plodu Baobabu pre svoj vysoký obsah polyfenolov výbornou súčasťou (prísadou) potravín, prípadne výživovým doplnkom (stravy), pričom pri diabete typu 2 je prospešný pri zmierňovaní glykemickej záťaže, výrazným spomalením uvoľňovania cukru do krvy a tým znižuje celkový glykemický index spolu prijímaných potravín v organizme ľudí postihnutých cukrovkou.

 

OSTEOPORÓZA – UBÚDANIE MNOŽSTVA KOSTNEJ HMOTY

Vysoký obsah vitamínu C a vápnika, ktorý v dobre stráviteľnej forme a ďalších vitamínov a minerálov zabezpečuje základné živiny pre tvorbu a spevňovanie kostí, ich zavápňovanie, čo je zásadnou funkciou v boji proti rednutiu kostí (osteoporóze) a to hlavne vo veku nad 40 rokov života človeka.

 

ZÁPALY TRÁVIACEJ SÚSTAVY

Obsah vlákniny a vysoký obsah probiotíkmikroprvkov a kyseliny acetylsalicilovej sú prospešné pre tráviacu sústavu, pričom pri rôznych zápalových procesoch v zažívacom trakte ľudského organizmu pôsobia, alebo majú silný protizápalový efekt, prípadne postupne ukľudňujú tráviaci systém a postupne ho uvedú do optimálneho stavu.

  

RESPIRAČNÉ OCHORENIA A ASTMA

Prášok z plodu Baobabu) v dôsledku vysokého množstva bioaktívnych antioxidačných fyto-látok dobre vstrebateľných a využiteľných v ľudskom organizme, ako aj protizápalové účinky, majú priaznivé účinky pri potláčaní prejavov astmatických a respiračných ochorení.

 

TRIPHALA 

Triphala je známy ako jemné črevné tonikum, ktoré podporuje trávenie. Kombinácia týchto troch plodov má synergický účinok na zdravé fungovanie zažívania, ako aj pomáha k predchádzaniu respiračných a kardiovaskulárnych chorôb. Bolo tiež preukázané, že Triphala je silný antioxidant, a tým chráni bunky pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Každý plod v zmesi je známy svojími účinkami, a to:

  • Amalaki: Má chladivý efekt, ktorý podporuje prirodzenú funkciu pečene a imunitného systému. Nám je známe ,že má silné regeneračné a omladzujúce kvality, pretože sa jedná o silný antioxidant.
  • Bibhitaki:  vylučuje hlien z tela a je veľkou oporou dýchacieho systému, ako aj pomocník s bronchitídou a astmou.
  • Haritaki: je označované za tibetskú kráľovnú bylín, hovorí sa mu tiež Budhovo ovocie. V ajurvede je považované za jednu z najzásadnejších rastlín. Doslovný preklad sanskritského názvu Haritaki znamená “odnáša, odplavuje” alebo tiež “zbavuje všetkých chorôb”. Tento preklad svojím významom vystihuje vlastné účinky Terminalia chebula. Haritaki je jednou z troch rastlín obsiahnutých v známej ajurvédskej kúre Triphala.

V prípade nadmernej telesnej hmotnosti Triphala môže byť použitý ako doplnok zdravej výživy ale samozrejme pravidelné cvičenie je nutnosťou. Pomáha pre riadne fungovanie trávenia, čo je dôležitým faktorom pre dosiahnutie dlhodobý úspechov v udržiavaní optimálnej telesnej hmotnosti. Okrem toho Triphala podporuje zdravé stravovacie návyky. Podporou vstrebávania vitamínov a minerálov v našom tele, Triphala, udržuje telo zdravé a vyvážené.

Triphala je najviac používaná zmes v Ajurvédskej bylinnej medicíny. Popularitu má vďaka svojej jedinečnej schopnosti jemného očistenia a detoxikácie tela.

Triphala spája päť zo šiestich chutí renomované v Ayurvédskej medicíne (sladké, kyslé, horké, ostré a tŕpka), chýba len slanú chuť. Triphala je zvyčajne vzatý na lačný žalúdok, najlepšie pred spaním, niektorí zodpovedajú ráno na lačný žalúdok.

 

Výhody Triphala:

Zlepšuje trávenie
je bohatý antioxidant
zlepšuje krvný obeh (kardiotonické a kapilárne posilnenie flavonoidy)
zosilňuje adrenergné funkcie (pomáha telu zotaviť sa zo stresu)
obsahuje kyselinu linoleovú (esenciálne mastné kyseliny) a fosfolipidy
znižuje krvný tlak
znižuje hladinu cholesterolu v krvi
zlepšuje funkciu pečene a pečeňovej ochranný
je protizápalový (zložky zahŕňajú vit. C a quercetin)
má antivírusové (HIV, AIDS, opary, CMV) vlastnosti
má antibakteriálne vlastnosti
má protirakovinové účinky
má vlastnosti anti-alergie

 

Zanechajte svoj komentár